Naše výlety


Trasa:

  1.den Olomouc -   Terst (  )
  2.den Terst - Múggia - San Bartolomeo - Ankaran (  )- Bertoki - Koper - Kaštel (  )- Plovania - Sv. Marija na Krasu - Umag
  3.den Umag - Lovrečica
  4.den Lovrečica - Dajla - Mareda - Pineta - Novigrad - Antenal - Tar - Vabriga - Červar
  5.den Červar - Poreč - Zelena Laguna - Vrsar - Kloštar
  6.den Kloštar - Lim - Rovinjsko Selo - Rovinj - Veštar
  7.den Veštar - Peroj - Fažana - Pula
  8.den Pula -   Mali Lošinj
  9.den Mali Lošinj - Nerezine - Osor - Cres
  10.den Cres - Porozina -   Brestova
  11.den Brestova - Vozilici - Pican - Pazin
  12.den Pazin - Tinjan - Poreč - Červar
  13.den Červar - Vabriga - Tar - Antenal - Novigrad - Pineta - Mareda - Dajla - Lovrečica
  14.den Lovrečica - Umag - Sv. Marija na Krasu - Plovania - Kaštel (  ) - Raven - Nova Vas
  15.den Nova Vas - šmarje - Koper - Bertoki - Ankaran - San Bartolomeo (  ) - Múggia - Terst
  16.den Terst -   Olomouc

Délka:

   16 dní

Datum:

   23. srpna 2003 - 7. září 2003

účastníci:

   Jana, Tom, Huma, Jura

Deník

Tak nějak jsme zavedli, že poslední výlet je odpočinkový, aby jsme se psychicky připravili na hrůzy školy, které nás po prázdninách čekají. V Itálii jsme byli minulý rok, tak jsme se tentokrát rozhodli vyrazit do Chorvatska - s koly. No a to se ukázalo jako problém. Většina dopravců nechce kola ani vidět. Nakonec jsme využili služeb "Jihoalpského expressu" CA Jenda s cílovou zastávkou Terst.

Sobota 23. 8.

Trasa:
  Olomouc - Brno - Klagenfurt - Tarvizio - Terst

Odjezd z Olomouce byl v 11:45. Do Terstu jsme přijeli o půlnoci. Děkujeme CA za volbu ideálního času příjezdu. No tak to vypadá, že první noc bude na parkovišti pod mostem. Kvalitu "kempu" trochu snižovalo to, že odlehlejší místa sloužily jako veřejné WC a po mostě nad námi vedla dálnice, ale jinak se spalo docela dobře.

 

Pondělí 25. 8.

Trasa:
  Umag - Lovrečica
(6km)

Počasí nás ráno moc nepotěšilo. Bylo zataženo a foukal silný vítr. Nejbližší kemp (Finida) byl 3km, tak jsme se vydali přečkat nečas do něj. Chvíli nás ještě zdržel Janin defekt. Kemp Finida vycházel na 270,- Kč/osoba, takže jsme pokračovali v cestě a doufali, že narazíme na levnější, než začne pršet. Zjišťujeme, že ceny na internetu jsou pouze informativní :o(.
Za chvíli jsme našli docela plný karavanový kemp na zahradě rodinného domku. No, ale za zeptání člověk nic nedá... Před recepcí jsme potkali Čechy, kteří končili o den dřív, tak jsme domluvili, že postavíme stany na místo jejich auta. Majitel kempu sice vypadal trochu neklidně a pořád mlel něco o vichřici, ale karavan se mu nám vnutit nepodařilo. Cena 3Eur/osoba byla velice sympatická. Stan jsme stihli postavit na poslední chvíli. Jakmile jsme zalezli dovnitř, přihnala se docela drsná bouřka. No asi to s námi myslel dobře... Večer se udělalo zase pěkně, zažili jsme první západ slunce v Chorvatsku.

 

úterý 26. 8.

Trasa:
  Lovrečica - Dajla - Mareda - Pineta - Novigrad - Antenal - Tar - Vabriga - Červar
(27km / 2:15hod)

Další den bylo nádherně.

Cyklostezka Červar - Poreč.
Dopoledne jsme se koupali a lepili defekt z minulého dne (3 průstřely). Odpoledne jsme si sbalili věci. V takovém horku se ale nedalo jet, takže jsme pokračovali v koupání. Kolem 16. hodiny jsme vyrazili směrem na Novigrad. Cyklostezka vedla po dost frekventované cestě, takže jsme byli docela zklamaní. Naštěstí za Dajlou už vede cyklostezka po polní cestě kolem moře. škoda, že je cyklostezka značená jenom v mapě. Trochu jsme po cestě zabloudili, ale do Novigradu jsme nakonec dojeli. Prohlédli jsme si město a zkoušíme sehnat mapu cyklotras pro celou Istrii, ale marně. V každém informačním centru mají zdarma mapu cyklotras pro danou oblast. Mapu cyklotras celé Istrie jsme ale nesehnali. Na internetu je možné mapy stáhnout tady .
Za Novigradem cyklostezka zase chybí. Po pravé i levé straně cesty je ale moře, takže se to dá docela pochopit :o). Po přejezdu přes moře se dá asi po 1km zatočit doprava přes kamenný mostek na boční cestu. Po bočních cestách se dá pak dojet až do Červaru.
Podle naší mapy měl být Červar vesnice asi o 50 obyvatelích. Trochu nás teda překvapilo, že jsme přijeli do menšího města... Ideální místo na spaní jsme našli asi 1km od Červaru směrem na Poreč.

 

Středa 27. 8.

Trasa:
  Červar - Poreč - Zelena Laguna - Vrsar - Kloštar
(35km / 3:30hod)

Limský kanál.
Ráno jsme vyrazili velmi brzy, abychom se vyhnuli horku. Z Červaru do Poreče vede nádherná cyklostezka olivovými poli podél pobřeží (až doma jsem se dozvěděl, že se olivy dají jíst přímo ze stromů, škoda). Jako jedna z mála je tato cyklostezka i docela značená. Cestou jsou nádherné místa na koupání. Do Poreče jsme dojeli ještě dopoledne, nakoupili ovoce a zeleninu, doplnili zásoby a ti co to umí, si nakreslili město. Poreč je krásné město, ale člověk to ve 40°C tak neocení. Dali jsme raději přednost koupání v moři.
Počkali jsme až se trochu ochladí a večer jsme při příjemých 30°C pokračovali po cyklostezkách do Vrsaru a dále nad Limským kanálem. Večer jsme se utábořili nad Limem.

 

Čtvrtek 28. 8.

Trasa:
  Kloštar - Lim - Rovinjsko Selo - Rovinj - Veštar
(43km / 3:30hod)

Koupání ve městě.
Ráno jsme sjeli do Limu a v zátoce jsme se posilnili na kopec, který nás čekal. Kopec jsme překonali a kolem jedenácté jsme přijeli do Rovinje. Asi nejpěknější město na naší cestě. Nádherné koupání je přímo u útesů ve městě nebo na pěkné pláži za městem. Odpolední program byl kvůli vedru jasný - koupání. Večer nám pak zpestřil trojitý defekt, uvolněný nosič a blížící se bouřka. Noc nás zastihla v ptačí rezervaci se zákazem stanování.
Dál se už jet nedalo, tak jsme se rozhodli, že se schováme, aby nás nikdo nenašel. No a nejlépe se dá schovat v lese. Vjeli jsme do lesa a postupně jsme se propracovávali hlouběji a hlouběji. Přelezli jsme v lese kamennou zídku a vybrali místo tak hluboko, že jsme se začali sami bát. Potom už stačilo jenom říct, že tak strašidelné stromy (byly bez listů, jen propletené holé větve) jsem ještě neviděl. Huma řekla, že to tady vypadá jak v Blair Witch. Uhodilo pár blesků a začali jsme se urychleně balit. šel jsem poslední. "Za zídkou už je to v pohodě", říkám. Janě spadli na zídce brašny z kola... Nakonec jsme postavili stan přímo u moře. Tím to ale neskončilo. Ráno jsme vyjeli po cestě směrem na Pulu. Asi po půl hodině jsme se objevili na stejném místě, ze kterého jsme ráno vyjeli...

 

Pátek 29. 8.

Trasa:
  Veštar - Peroj - Fažana - Pula
(33km / 2:45hod)

Podruhé už jsme díky kompasu nezabloudili a zamířili do kempu k Pule, abychom se před cestou na ostrovy trochu zkulturnili. Kemp je na Chorvatské poměry docela bídný. Vychází asi na 200Kč za osobu. Blíží se bouřka, takže jsme docela rádi, že spíme v kempu. Večer děláme menší piknik.

 

Sobota 30. 8.

Trasa:
  Pula -  Mali Lošinj
(17km / 1:30hod)

Ráno nám kazí na recepci kempu. Za každou osobu se k ceně připočítává rekreační poplatek, poplatek městu a poplatek kempu za registraci(???)... To nám včera tak nějak trochu zapomněli říct.

Amfiteátr Pula I.
Kolem desáté hodiny přijíždíme do Puly. Kupujeme lístky na trajekt (115Kn osoba+kolo) a vydáváme se do města. Pula je největší město Istrie. Potřebujeme koupit bombu na vařič, tak doufáme, že se nám to podaří. Nepodařilo. Chorvati asi moc outdooroví nejsou.
V parku pak čekáme s asi 20 německými skautíky na trajekt a o půl čtvrté se naloďujeme. Dokud jsme nevypluli na otevřené moře, tak to bylo super. Pak už se to některým až tak moc nelíbilo... Cesta trvala 3 hodinky. V Malém Lošinji jsme ještě stihli západ slunce, ale nestihli jsme vybrat místo na spaní. Nakonec jsme našli místo schované za jednou ostřejší zatáčkou. Zjistili jsme, že někteří praktikují techniku, že před zatáčkou zatroubí, aby na sebe upozornili protijedoucí auta a drsně vjedou do protisměru. Musíme si na takové dávat pozor.

 

Neděle 31. 8.

Trasa:
  Mali Lošinj - Nerezine - Osor - Cres
(53km / 3:50hod)

Pohled z Lošinje na Cres.
Ráno nás budí "troubící drsňák". Raději jedeme dál. Cesta vede většinou kolem moře a je zní krásný výhled na skalnatou část Krku. Kousek za Nerezine, za benzinovou pumpou, bylo asi nejlepší koupání za celou cestu po Istrii. Ostrovy Lošinj a Cres spojuje zvedací most. Za tímto mostem nás čekalo 300 výškových metrů a před městem Cres pak letní bouřka.
V Cresu jsme navštívili v pořadí náš třetí kemp - kemp Kovačine. Na recepci nechápali, proč se jich ptáme třikrát na cenu kempu a ještě si ji necháváme napsat, ale máme už s chorvatskými kempy svoje zkušenosti. Tento kemp můžeme jenom doporučit. Uvedená cena byla se všemi poplatky včetně poplatků kempu, městu, okresu, kraji i státu a čert ví, komu se ještě v tom Chorvatsku platí. Kemp má od nás za vybavení 5 hvězdiček.

 

Pondělí 1. 9.

Trasa:
  Cres - Porozina -  Brestova
(30km)

Přístav Porozina.
Odpočinkový den. Dopoledne jsme se koupali. Odpoledne jsme vyrazili na sever ostrova Cres. Čekalo nás znovu 300 výškových metrů a krásný výhled. Trošičku nás jenom znervózňovali supi, kteří občas seděli na stromech u cesty. Co dělají v Chorvatsku, že by přiletěli kvůli nám? Asi 13km před přístavem nás vystrašilo, že pod sebou vidíme trajekt, kterým jsme měli jet. Asi 1km před přístavem pak přišel ještě defekt. Naštěstí jsme měli náhradní duši - rekordní výměna za 3 minuty. Trajekt jsme stihli. Do desáté hodiny jsme pak marně hledali místo, kde postavit stan. Nakonec se to ale už za tmy podařilo.

 

úterý 2. 9.

Trasa:
  Brestova - Vozilici - Pican - Pazin
(40km / 2:30hod)

...
Původní plán vracet se přes vnitrozemí zpátky jsme kvůli počasí a únavě zavrhli. Rozhodli jsme se, že projedeme vnitrozemí a budeme se vracet stejnou cestou podél moře. Dopoledne jsme se aktivně věnovali odpočinku. Vyrazili jsme až odpoledne. Projeli jsme kolem Čepikova pole a zamířili na Pazin. Vnitrozemí je nádherné. Všude vinice a kopce. Ty kopce sice člověk na kole moc neocení, ale stejně to bylo nádherné. Večer jsme dojeli do Pazinu. Město skoro nepoznamenané turisty. Směnárna jenom v jediné bance a ceny pro normální lidi. "Jé, oni mají v Chorvatsku i levné nanuky"... Proč je neprodávají na pobřeží alespoň v supermarketech? Večer jsme se uvelebili k noclehu na polní cestě za Pazinem.

 

Středa 3. 9., Čtvrtek 4.9., Pátek 5. 9.

Trasa:
  Pazin - Tinjan - Poreč - Červar - Vabriga - Tar - Antenal - Novigrad - Pineta - Mareda - Dajla - Lovrečica - Umag - Sv. Marija na Krasu - Plovania - Kaštel (  ) - Raven - Nova Vas
(40km / 2:30hod);(27km / 2:20hod);(31km / 2:20hod)

Pláž za Materadou.
Z Pazinu do Poreče vede krásná, široká s málo frekventovaná cesta. Teplota 20°C nebyla moc na koupání, takže jsme si v Poreči jenom odpočinuli a pokračovali dále po nám už známé cestě. Z Poreče do Červaru olivovými háji. Z Červaru do Taru kamenitou polní cestou. Z Taru do Novigradu frekventovaná asfaltka. Cyklostezka pokračuje za Novigradem do Dajli. Po cestě je krásné koupání. Poslední noc v Chorvatsku jsme strávili zase v Lovrečici. Z minula si nás pamatovali :o). Asi jsme exoti.
Cesta z Lovrečice na hranice se Slovinskem byla klidná. Horší byla cesta z hranic. Nejlepší je hned za hranicemi zatočit doprava. Je to cesta delší, o něco horší, s několika horskými prémiemi, ale bez aut. Určitě to stojí za to. Cesta vede mezi vinicemi, není na ní žádný provoz a není problém kdekoliv zakempovat. Po cestě je možné natrhat víno, olivy a fíky... Noc jsme strávili u vesničky Nova Ves.

 

Sobota 6. 9.

Trasa:
  Nova Vas - šmarje - Koper - Bertoki - Ankaran - San Bartolomeo (  ) - Múggia - Terst
(50km / 3:20hod)

Vstali jsme brzy ráno a vyrazili k hranicím s Itálií. Ve šmarje je třeba si dát pozor a zatočit včas na starou cestu do Koperu. Odbočka není značená. My jsme si pozor nedali a skončili jsme zpátky na hlavní cestě. Hranice jsme překročili kolem poledne a k večeru jsme dorazili do Terstu. Autobus vyjížděl 8:45 ráno, takže nám nezbylo nic jiného než kempink na parkovišti.

 

Neděle 7. 9.

Trasa:
  Terst -  Olomouc

Cesta zpátky byla v pohodě. Ve 21:35 jsme byli zpátky v Olomouci.
Praktické informace

Cyklotrasy

 

Mapy cyklotras na Istrii jsou tady . Cyklotrasy jsou většinou bídně značené nebo nejsou značené vůbec. Povrch je většinou kamenitý. Kameny docela ostré. Kolo nejlépe MTB nebo trek a náhradní duše. Přežila ale i favoritka... Duše na trek měli za 25Kn, ale všude jenom s velo ventilkem.

Nejlepší mapa, co se nám podařila koupit byla mapa "Istrie 1:100 000" Freytag a Berndt. V mapě jsou naznačené jenom větší cesty. Nejsou rozlišené asfaltové a kamenité (spíše polní) cesty. Autu je to asi celkem jedno, ale na kole taková "drobnost" naštve. Asfalt a kamení nebylo ale rozlišené ani v místní mapě 1:50 000.

Kempy

 

cellpadding="2" cellspacing="0" border="1" bordercolor="gray" style="border-collapse:collapse;">
Název kempu Město Osoba[Eur] Stan[Eur]
Camping Puntižela Pula 52Kn/osoba
Camping Cress Cress 5,50 5,50
Camp Lovrečica Lovrečica 3,00 -

Přes hlavní sezónu jsou ceny kempů o něco vyšší. Aktuální ceny a informace o kempech - odkazy.

Doprava tam a zpátky

 

Nejlépe bohužel Jihoalpským expresem CA Jenda s cílovou zastávkou Terst. Z Terstu pak přes Slovinsko na Istrii. Cena zpáteční jízdenky je 1500Kč osoba + 300Kč kolo.

Proč bohužel? Už jsem zažil ledacos, mé nervy jsou průběžně trénovány nejrůznějšími individui, ale něco takového jsem ještě nezažil. Z neznámých důvodů s námi jel i majitel této agentury, který je poměrně silně poznamenaný svým předchozím zaměstnáním - učitel. Mám já zapotřebí na své dovolené poslouchat člověka, který trpí utkvělou představou, že je na školním výletě, používá píšťalku (asi to zvyšuje sebevědomí, taky si jednu koupím) a snaží se být velice nepříjemný??? Tajemství expresní přepravy pak netkví v rychlosti přepravy (maximální rychlost 80km/h byla dodržovaná celou cestu), ale znamená přepravu bez přestávek. Jedna přestávka na záchod na cestě z Olomouce do Itálie je trošičku málo. No a příjezd do Terstu o půlnoci... 

Nejhorší na tom je, že jiný přepravce asi není. Pokud ale nepojede samotný majitel, měla by být cesta v pohodě.

Update 2008: Jeli jsme tentokrát s Jendou do Itálie a bylo všechno v OK. Nový vlek na kola, zastávky na WC, Jenda ochotně poradil cyklostezky a nocleh.

Odkazy

 

Istrie - mapy cyklotras
Istrie - kempy, ceny
CA Jenda - doprava Itálie, Rumunsko,...
Trajekty v ChorvatskuFotky

Nocleh na park...
Nocleh na park...
Náměstí v U...
Náměstí v U...
Vesnička Lovr...
Vesnička Lovr...
Západ slunce ...
Západ slunce ...
Cyklostezka Č...
Cyklostezka Č...
Pobřeží za ...
Pobřeží za ...
Západ slunce ...
Západ slunce ...
Cyklostezka Č...
Cyklostezka Č...
Cyklostezka Č...
Cyklostezka Č...
Poreč.
Poreč.
Limský kanál...
Limský kanál...
Snídaně v Li...
Snídaně v Li...
Rovinj.
Rovinj.
Indický obch...
Indický obch...
Koupání ve m...
Koupání ve m...
Rovinj pohled ...
Rovinj pohled ...
Foťák jsme v...
Foťák jsme v...
Pozorovací po...
Pozorovací po...
Odtud jsme př...
Odtud jsme př...
Krabi v moři ...
Krabi v moři ...
Amfiteátr Pul...
Amfiteátr Pul...
Amfiteátr Pul...
Amfiteátr Pul...
Amfiteátr Pul...
Amfiteátr Pul...
Amfiteátr Pul...
Amfiteátr Pul...
Přístav Unij...
Přístav Unij...
Konec ostrova ...
Konec ostrova ...
Cesta z Maléh...
Cesta z Maléh...
Pohled z Loši...
Pohled z Loši...
Vranské jezer...
Vranské jezer...
Bouřka nad Cr...
Bouřka nad Cr...
Cres, prohlíd...
Cres, prohlíd...
Výhled na Krk...
Výhled na Krk...
Trasa trajektu...
Trasa trajektu...
Přístav Poro...
Přístav Poro...
Zpět na pevni...
Zpět na pevni...
V trajektu.
V trajektu.
Porozina-Brest...
Porozina-Brest...
...
...
Hrad Pican, Č...
Hrad Pican, Č...
Nocleh za Pazi...
Nocleh za Pazi...
Pláž za Mate...
Pláž za Mate...
Ráno u Červa...
Ráno u Červa...
Východ slunce...
Východ slunce...