Naše výlety


Trasa:

  1.den Třinec -   Plešivec (  ) - Aggtelek (  )
  2.den Aggtelek - Josvafő - Tornakápolna - Kánó - Rudabánya - Múcsony - Miskolc - Lilafűred
  3.den Lilafűred - Bűkki Némzeti Park - Felsőtárkány - Eger
  4.den Eger - Egerszalok - Verpelét - Domoszló - Mátrafűred - Győngyős - Győngyőspata
  5.den Győngyőspata - Rózsaszentmárton - Apc - Lőrinci - Hatvan
  6.den Hatvan - Tura - Galgahévíz - Domony - Iklad - Váckisújfalu - Vácduka - Vác - Nagymaros - Visegrád - Dőmős - Esztergom - štúrovo (  )
  7.den štúrovo - Velký Meder(Čalovo)
  8.den Velký Meder(Čalovo) - termály
  9.den Velký Meder - Okoč - Topoľníky - Trstice - Kráľov Brod - Galanta - Kaskády
  10.den Kaskády - Sereď - Leopoldov - Hlohovec - Sokolovce - Banka - Beckov - Trenčín - Nemšová - Brumov (  ) - Horní Lideč - Vsetín

Délka:

   10 dní

Datum:

   25. července - 3. srpna 2003

účastníci:

   Jana, Tomato

Mapa


Zvětšit mapu

Deník

Pátek 25. 7.

Trasa:
  Třinec -   Plešivec (  ) - Aggtelek (  )
(14km / 1hod)

Cestu s kolem na Slovensko jsme si představovali celkem jednoduše. Původní plán byl poslat kola vlakem z Třince. Druhý den si je vyzvednout v Plešivci a do Maďarska pokračovat na kole. Na ČD jsme se nejprve dozvěděli, že žádné kola na Slovensko posílat nejde. Další den jsme se pak dozvěděli, že kola poslat můžeme, ale funguje to tak, že se kola nejprve pošlou do Ostravy a z Ostravy pak jede jednou za týden spěšninový vlak na Slovensko.
Takže jsme nakonec vzali kola do vlaku sebou. Jsou dvě možnosti. Buď si koupit za 150Kč jednodenní mezinárodní lístek na kolo nebo si koupit na české a slovenské straně za 20Kč/20Sk lístek na zjednodušenou přepravu jízdních kol. Zvolili jsme samozřejmě levnější variantu :o).

Hraniční přechod Aggtelek.
Určitě doporučujeme zavítat v Žilině na informace. Tam jsme se dozvěděli hned několik zásadních věcí. Lístek na kolo platí pouze na jeden vlak a při každém přestupu je potřeba koupit nový. Vlak kterým jsme chtěli jet nejede a do Plešivce (naše dnešní cílová zastávka) se už dneska nejde dostat... Poděkovali jsme, nasedli jsme do vlaku, který nejel a s jedním lístkem na kolo jsme ještě dvakrát přestoupili... Už vím, proč osoba přede mnou nechtěla na informacích informace, ale knihu přání a stížností.
Po páté hodině jsme přijeli do Plešivce. Nahodili jsme brašny na kola a vyrazili přes hraniční přechod Aggtelek do Maďarska. Z Plešivce je to na hranici asi 13km. Hraniční přechod Domica-Aggtelek je otevřený 8-20 (1.5. - 30.9.), takže se nám to ještě podařilo stihnout. Noc jsme strávili v kempu Baradla. Kemp je přímo u cesty asi 0,5km za hranicemi (1400HUF/2 osoby+stan). Přímo u kempu je pak vstup do jeskyně Baradla.

 

Sobota 26. 7.

Trasa:
  Aggtelek - Josvafő - Tornakápolna - Kánó - Rudabánya - Múcsony - Miskolc - Lilafűred
(87km / 6:00hod)

Na informacích nás příjemně překvapili mapou kempů Maďarska zdarma. Nepotěšili nás ale cenou vstupného do jeskyně (1300HUF). Přijedeme se tady ještě někdy podívat až budeme prachatí... Vyrazili jsme si raději projet Národní park Aggtelek. Cesta parkem vede přes městečko Josvafő (druhý vstup do jeskyně Baradla), je klidná, ale kvalita je bohužel na standardní maďarské úrovni.

Nepovedená zkratka.
Trochu nás zdržela "zkratka" po zpevněné polní cestě (podle mapy). Zpevněná polní cesta se ukázala být turistickou stezkou. 4km se nám podařilo po demontáži blatníků absolvovat za 1,5 hodiny. Na to jsme si ale zvykli už z dřívějších cest po Maďarsku.
V Maďarsku se cyklista taky celkem často setká se zákazem vjezdu kol. Na nás zákaz vjezdu kol čekal u města Kazincbarcika. Naštěstí se dal objet. Kolem páté hodiny se nám tak podařilo dojet do druhého největšího města Maďarska Miskolc. Projeli jsme okrajem města a vydali se do dalšího Národního parku Bűkk. Tady jsme pochopili, že Maďarsko není úplná rovina, jak vždycky tvrdíme, když chceme někoho nalákat, aby jel s námi. Noc jsme strávili v kempu (1800HUF/2 osoby+stan) v krásném městečku Lilafűred.

 

Neděle 27. 7.

Trasa:
  Lilafűred - Bűkki Némzeti Park - Felsőtárkány - Eger
(46km / 2:45hod)

Dopoledne jsme prošli Lilafűred. Pro Maďary je to asi nějaké výletní místo, protože jich tam bylo celkem hodně. V Lilafűred je jeskyně, úzkokolejka, jezero a hrad - nyní hotel (2lůžkový pokoj - 98Eur). Odpoledne jsme se pak vydali přes Národní park Bűkk do Egeru. Ze strany Lilafűred nás čekalo 16km do kopce a převýšení 400m. Odměnou pak byl 20km sjezd do Felsőtárkány. V Tescu na začátku Egeru jsme vyměnili peníze a doplnili zásoby. Kemp je v Egeru hned na začátku města po pravé straně (1600HUF/2 osoby+stan). Pěkný kemp, docela dost Čechů. Postavili jsme stan a vyrazili do města. Od kempu vede cyklostezka až do centra města. Město se nám zálibilo, takže jsme se rozhodli, že zítra pojedeme z Egeru o něco později.

 

Pondělí 28. 7.

Trasa:
  Eger - Egerszalok - Verpelét - Domoszló - Mátrafűred - Győngyős - Győngyőspata
(70km / 5hod)

Minaret.
Ráno jsme vyrazili znovu do města. Zkontrolovali jsme hrad (asi 300HUF/student) nejprve ze země a potom z minaretu (100HUF/osoba). Vyměnili jsme další peníze a vyjeli z města směrem na Mátru a nejvyšší vrchol Maďarska Kékes (1014m.n.m.). Po cestě nás zastihl několikrát déšť a podle předpovědi počasí to vypadalo špatně. Výjezd na Kékes vzdáváme v Mátrafűred a po perfektní cyklostezce sjíždíme do městečka Győngyős a odtud šlapeme do vesnice Győngyőspata. Kemp se nám nakonec podařilo najít na konci vesnice. Vybíráme si na mapě kempu parcelu - kvůli evidenci. Můžeme si ale vybrat, které místo chceme, protože jsme v kempu sami. Asi nejpřepychovější kemp, jaký jsem kdy viděl. Kemp je úplně nový, s tenisovým hřištěm, hřištěm na fotbal a stolním tenisem. Na záchodech a ve sprchách jsou fotobuňky. Při příjezdu navíc Welcome drink zdarma - Kőrte(~37,5%). A to vše za 500HUF osoba/800HUF stan. Prostě paráda. Až na to počasí, večer začíná pršet.

 

úterý 29.7.

Trasa:
  Győngyőspata - Rózsaszentmárton - Apc - Lőrinci - Hatvan
(34,5km / 2:00hod)

Ráno pořád prší. Kolem poledne už prší o něco míň, takže vyrážíme. Na kolo připevňujeme 5kg meloun, který jsme koupili, takže vypadáme docela zajímavě. Počasí se ale horší, takže víc stojíme než jedeme. Kolem druhé hodiny se schováváme do autobusové budky na křižovatce. Protože pořád prší máme čas sledovat lidi a přemýšlíme nad systémem místní hromadné dopravy. Na zastávce není žádný jízdní řád. Lidi přicházejí víceméně náhodně a autobusy asi taky. Po 4 hodinách strávených na zastávce jsme odhalili systém. Člověk přijde, počká a ono něco jede. Ikarus teď dělá docela pěkné autobusy. Karosa má co dohánět. Pořád prší. Nejbližší kemp je v Hatvanu (asi 10km). Docela jsme na zastávce promrzli. Jedeme tam. Kemp v Hatvanu je zrušený. Teď je z toho tábor pro postižené děti. Vedoucí je perfektní mlaďas. Zkoušíme, jestli by nás nechtěl :o). Vypadá to, že ne. Nabízí nám ubytování v hotelu ve městě. Vysvětlujeme, že to je pro nás trochu luxus. Bude nám stačit voda, zakempujeme někde v lese. Mlaďas mizí s šibalským úsměvem a naší zablácenou PETkou a za chvíli se objevuje s teplým čajem a taškou plnou jídla a pití. Prý taky jezdí na kole, přeje šťastnou cestu. Moc, moc děkujeme. Stan stavíme hned vedle tábora.

 

Středa 30. 7.

Trasa:
  Hatvan - Tura - Galgahévíz - Domony - Iklad - Váckisújfalu - Vácduka - Vác - Nagymaros - Visegrád - Dőmős - Esztergom - štúrovo (  )
(112km / 7hod)

V noci ještě trochu pršelo. Ráno už vypadala obloha o něco lépe. Do Budapeště je to asi 55km. Tam se nám ale na kole moc nechce. Zajedeme tam někdy vlakem. Jedeme do Vácu. Vác je taky pěkné městečko. Nejvíc se nám líbila katedrála, náměstí a vězení :o). Pro suchozemce je pak zážitek převozník přes Dunaj. Po naší straně Dunaje ale vede cyklostezka a o tu by bylo škoda se připravit. Zůstáváme tedy po levé straně Dunaje a vyrážíme proti proudu do Nagymaros.

Trajekt.
V Nagymaros využíváme převozníka a necháváme se převést do Visegradu (100HUF/student, 200HUF/kolo, na kolo studenta sleva není :o( ). Zase začíná pršet. Naštěstí hned za Visegradem je kemp. Cena kempu je 2000HUF. Máme 1980HUF, takže pokračujeme dál. Další kemp je v Dőmősu (asi 6km). Cena 2200HUF, takže jedeme dál do Esztergom (16km). Hned na začátku Esztergomu byla šipka kemp 1,4km. Po 2km 12% stoupání přijíždíme nasraní do dalšího kempu. Tentokráte je to za 2050HUF. V Esztergomu jsou další dva kempy, ale na další horské prémie už nemáme sílu. Rozhodli jsme se, že jedeme na Slovensko.
Na hlavní ulici v Esztergom je zákaz vjezdu kol. Takže jsme si prošli město pěšky. Ve městě je pěkná katedrála. Zrovna před ní probíhal nějaký festival. Poslední maďarské peníze investujeme do alkoholu. Kupujeme Kőrte 0,5l/~37,5% za 980HUF. Přes hraniční most se pak dostáváme zpátky na Slovensko. Ubytováváme se na termálním koupališti. Cena 130Sk/osoba a 100Sk/stan. Nikde není uvedena nějaká sleva pro studenty. Přesto to zkoušíme a nakonec to máme za 60Sk/osoba. Takže přísloví "líná huba holé neštěstí" se opět potvrdilo .

 

Čtvrtek 31. 7.

Trasa:
  štúrovo - Velký Meder(Čalovo)
(87km / 4hod)

Termály ve Štúrovu.
Ráno to vypadá zase špatně. Dopoledne trávíme v termálním bazénu a doufáme, že se počasí trochu umoudří. Počasí se nakonec neumoudřilo, ale stejně vyrážíme. Většinu dne ale trávíme v autobusových budkách čekáním na lepší počasí. K večeru bylo naštěstí trochu lépe. Vítr začal foukat správným směrem, takže jsme dojeli až do Čalova. Čalovo býval malý turistický ráj, jsme zvědaví, jaké to bude tento rok. Sehnat ubytování v Čalovu není problém. Zahrádky u rodinných domků jsou předělané na kempy. Máme vyzkoušený kemp na zahradě vedle penzionu Matyas. Trochu nás zaskočilo zdražení na 150Sk ze 100Sk minulý rok, ale v ceně je i hlídání kol :o), takže se to dá.

 

Pátek 1. 8.

Trasa:
  Velký Meder(Čalovo) - termály

Ráno se konečně ukazuje sluníčko a vypadá to na nádherný den. Vyrážíme na termální koupaliště. Cestou zjišťujeme, že zdražilo i ovoce a zelenina. Tak to vypadá, že zelenino-ovocné hody se tento rok konat nebudou. "Upravená" je i cena termálů z 50Sk na 70Sk. To se ale bohužel nedá říct o areálu koupaliště. Tento rok se má ale koupaliště rekonstruovat, tak příští rok uvidíme (jestli na to budeme mít). Na koupališti jsme potkali Janinu kámošku z Třince. Večer vyrážíme ve čtyřech poznat noční Čalovo.

 

Sobota 2. 8.

Trasa:
  Velký Meder - Okoč - Topoľníky - Trstice - Kráľov Brod - Galanta - Kaskády
(55km / 3:30hod)

Štěrkáč za Velkým Meděrem.
Těžká jsou rána... Vstáváme až kolem 10té hodiny. Dneska jsme se brzy ráno :o) domlouvali, že si dáme sraz na štěrkáči u Velkého Meděru. Takže vyrážíme na štěrkáč. Perfektní koupání, málo lidí a navíc zadarmo. Vypadá to, že měli asi ještě krušnější ráno než my. Čekáme marně. Kolem druhé hodiny to vzdáváme a vyrážíme dál na naše další oblíbené místo - Kaskády - u nádrže Kráľová. Za Galantou nás pak předjíždějí i naši známí z Třince. Autem se jede o něco rychleji... Večer stavíme stan a opekáme špekáčky.

 

Neděle 3. 8.

Trasa:
  Kaskády - Sereď - Leopoldov - Hlohovec - Sokolovce - Banka - Beckov - Trenčín - Nemšová - Brumov (  ) - Horní Lideč - Vsetín
(167km / 9:12hod)

Vstáváme brzo ráno a začíná nás nahlodávat myšlenka dojet dneska až domů. Podle mapy by to mělo být zhruba 180km. Ráno se nám celkem dařilo, průměrná rychlost byla něco málo přes 20km/hod. Průměrná rychlost ale klesala se stoupající teplotou (odpoledne něco přes 30°C). Nakonec se nám to podařilo a o půl desáté jsme byli doma na Vsetíně.
Praktické informace

Kolo ve vlaku (ČR) (info ČD):

  • jako spoluzavazadlo - lístek pro kolo stojí 20Kč. Buď je možné jet vlakem se "zjednodušenou přepravou kočárků a jízdních kol" nebo kterýmkoliv vlakem (Os, Sp a R) buďto na začátku nebo konci vlaku (max. 2+2 kola). Navíc to musí být vagón, ve kterém vám platí lístek (někdy bývá na začátku nebo na konci vagón 1. třídy). Mě se stalo, že jsem vyjel z Olomouce, v Přerově připojili lehátkový vůz, na druhém konci vlaku byl lůžkový vůz, takže mi oznámili, že si mám vystoupit.
  • kombinovaný doklad pro jízdní kolo - 50Kč/den - stejně jako předchozí + možnost využít zdarma pojízdné úschovny.
  • pojízdná úschovna - nezkoušeli jsme.
  • cestovní zavazadlo - <50km(80Kč); 51-100km(100Kč); >100km(120Kč).

 

Kolo ve vlaku (SR) (info ŽSR):

  • jako spoluzavazadlo - funguje úplně stejně jako u nás. Je možné ho koupit bez přirážky i ve vlaku. Cena je 20Sk.
  • pojízdná úschovna - stačí přijít s kolem k vlaku a kolo naložit. Cena je 20Sk. Lístek jde koupit bez přirážky i ve vlaku.
  • kombinovaný doklad - nezkoušeli jsme. Cena je 50Sk.

 

Hraniční přechody (SR - HU) (info Celní správa SR):

Hraniční přechod Otevřeno
 Domica - Aggtelek  8:00-20:00 (1.5. - 30.9.) / 8:00-16:00
 štúrovo - Esztergom  nonstop

 

Kempy v Maďarsku a na Slovensku:

Kempů je v Maďarsku dost. Podle našich zkušeností jsou oproti Slovensku na lepší úrovni (ve všech byla teplá voda a kuchyňka). Ceny byly přijatelné. Mapa kempů je zdarma v každém informačním centru.
Informace o kempech v Maďarsku jsou na www.camping.hu nebo na www.eurocampings.net.

 

 

Maďarsko
Název kempu Město Osoba[HUF] Stan[HUF]
Baradla Aggtelek 350(s) 700
Lilafűred camping Miskolc-Lilafűred 700 400
"Autós karavan" camping Eger 800(s) -
Nemes kemping Győngyőspata 500 800
Alkótó tábor Hatvan zrušený  

 

 

Slovensko
Název kempu Město Osoba[Sk] Stan[Sk]
Camping Vadaš štůrovo 60(s) 100
? Velký Meder 75 -
(s) ... cena pro studenty

 

Odkazy

 

Národní park Aggtelek,
Hraniční přechody SR,
Kempy v Maďarsku,
Kempy v Evropě.Fotky

Hraniční př...
Hraniční př...
Baradla kemp.
Baradla kemp.
Nepovedená zk...
Nepovedená zk...
Lanovka na uhl...
Lanovka na uhl...
Lillafüred.
Lillafüred.
Úzkokolejka.
Úzkokolejka.
Hlavní tříd...
Hlavní tříd...
Minaret.
Minaret.
Minaret zevnit...
Minaret zevnit...
Pohled z minar...
Pohled z minar...
Výhled na mě...
Výhled na mě...
Výhled na mě...
Výhled na mě...
Cestou...
Cestou...
Zřícenina Ki...
Zřícenina Ki...
Vstupní brán...
Vstupní brán...
Pohled z věž...
Pohled z věž...
Altánek v Lö...
Altánek v Lö...
Začalo pršet...
Začalo pršet...
Po 4 hodinách...
Po 4 hodinách...
Další déš...
Další déš...
katedrála ve ...
katedrála ve ...
Dunaj.
Dunaj.
Dunajská cykl...
Dunajská cykl...
Čekání na t...
Čekání na t...
Trajekt.
Trajekt.
Plavba přes D...
Plavba přes D...
Esztergomská ...
Esztergomská ...
Přejezd zpět...
Přejezd zpět...
Termály ve Š...
Termály ve Š...
Štěrkáč za...
Štěrkáč za...
Hlemýžď.
Hlemýžď.