Naše výlety

Polsko '04

Deník - Fotky )
 

Trasa:

  1.den Třinec – Cieszyn(  ) –  (Wroclaw) Kolobrzeg
  2.den Kolobrzeg – Ustronie Morskie – Mielno – Lazy
  3.den Lazy – Darlowo – Jaroslawiec – Zlakowo
  4.den Zlakowo – Ustka – Rowy – Smoldzino - Czolpino
  5.den Czolpino – Izbica – Leba – Ulina
  6.den Ulina – Lublatowo – Bialogora – Debki – Karwia – Jastrebia Gora
  7.den Jastrebia Góra
  8.den Jastrebia Góra – Puck - ??? – Gdyna – Sopot – Gdaňsk – Sobieszewo
  9.den Sobieszewo – Miloszewo – Jantar – Katy Rybackie – Krynica Morska
  10.den Krynica Morska – Rybina – Kepki – Elblag
  11.den Elblag -   Cieszyn - Třinec(  )

Délka:

   11 dní

Datum:

   3. července 2004 - 13. července 2004

účastníci:

   Jana, Tom, Běla a Pavel

Mapa


Zobrazit místo Baltské pobřeží 2004 na větší mapě

 

Deník

Sobota 3. 7.

Trasa:
  Třinec – Cieszyn(  ) –  (Wroclaw) Kolobrzeg
14 km, 0:40

Ráno jsme startovali docela brzy. Vlak z Cieszyna nám jel už 6:18, a protože bydlíme blízko hranic, dali jsme si těch 14 km na kolech. Tam jsme se naložili do osobáčku do Katowic. Celý „půlvagón“ byl vyhrazen pro cestující s nadměrnými zavazadly, takže se nám cestovalo pohodlně. V Katowicích jsme měli nastoupit do rychlíku s vagónem pro přepravu kol, ale chybička se vloudila, zapomněli ho připojit. Na nástupišti s námi bylo jště dalších 6 cyklistů s kolama a zmateně hledali onen vagón. Díky naší duchapřítomnosti jsme se rozběhli na konec vlaku, kola hodili do uličky, za námi se dveře zaklaply a vlak se rozjel.
Ve Wroclawi přistoupili naši kamarádi (Běla a Pavel) a spokojeně jsme uháněli k baltskému pobřeží. Naší spokojenost jen mírně narušoval déšť, který nepřetržitě asi 5 hodin budbnoval do střechy vlaku.

Začátek cesty, nádraží v Kolobrzegu
V Kolobrzegu naštěstí na chvíli přestalo pršet a my mohli nabalit všechna zavazadla na kola a vyjet směrem ke kempu. Ten byl vzdálen asi 3 km od nádraží. Po večeři jsme se ještě chtěli projet k moři, ale déšť nám to překazil. (Pršelo téměř až do rána.)

kemp: osoba 11Zl, student 9,50Zl, stan 7,5Zl, taxa 1,5Zl.

 

Neděle 4. 7.

Trasa:
  Kolobrzeg – Ustronie Morskie – Mielno – Lazy
47 km, čistý čas jízdy 3:17 (celkový čas 6h)

Ráno nás vzbudilo sluníčko. Jenže balení nám trvalo docela dlouho (asi už jsme vyšli ze cviku) a tak jsme vyjeli až v poledne, samozřejmě za mírného mrholení.

Nedalo nám to a jeli jsme se okoupat.
Cesta z Kolobrzegu byla docela frekventovaná, takže jsme s radostí uvítali cykostezku, i když terén byl mnohem náročnější. Během dne se střídalo sluníčko, déšť a liják. Několikrát jsme zůstali schovaní pod stromy a doufali, že takové počasí nebude pořád. Kolem páté hodiny jsme dorazili na okraj vesničky Lazy. Využili jsme hezkého počasí a ubytovali se v kempu. Až do večera pak svítilo krásně sluníčko.

kemp: osoba 6Zl, stan 4Zl, taxa 1,54.

 

Pondělí 5. 7.

Trasa:
  Lazy – Darlowo – Jaroslawiec – Zlakowo
77 km, 4:35, (9,5h)

 

 

úterý 6. 7.

Trasa:
  Zlakowo – Ustka – Rowy – Smoldzino - Czolpino
75 km, 5:10, (12h)

Ráno jsme vyrazili hodně brzy. Až do Ustky jsme frčeli po asfaltce. Všude se začínali hemžit turisti, stánkaři teprve vybalovali. My jsme si projeli přístav až do nejvzdálenějšího výběžku. I když svítilo sluníčko, od moře foukal ledový vítr. V obchodě jsme si ještě koupili mapu cyklostezek a vyrazili směrem ke Slowinskému národnímu parku. Cyklostezka byla parádní, 15 km panelky dalo zabrat každému. V Rowech jsme si dali krátkou přestávku, kterou nám nečekaně prodloužil déšť. Schovali jsme se pod deštníkem v hospůdce, zahřáli se teplým čajem, poprosili o vodu na cestu a se sluníčkem zase vyrazili. Rowy jsme projeli asi 4x, než jsme narazili na znak cyklostezky.

Hned na začátku parku nás nemile překvapilo vstupné, ale naštěstí měli studentské slevy, takže nás to vyšlo i s kolem na 2,50Zl.

Cestou k moři.
V národním parku celkem nic nebylo. Cesta vedla lesíkem, většinou byla hlíněná, občas písčitá, ale matoucí. Celou cestu jsme se drželi značky kola nad červeným proužkem, kterou máme v mapě naznačenou podél pobřeží. Ovšem za jezerem Gardno nás to stočilo na jih, čehož jsme si nevšimli. Objevili jsme se zase na panelce. Když jsme zjistili náš jižní směr, neměli jsme se podle čeho zorientovat, ani jak odbočit na východ. Takže jsme po ní dojeli do nejbližší vesnice a tam zjistili, že jsme úplně jinde, než jsme chtěli být. Bylo pozdní odpoledne a nám začalo optimismu ubývat. Vrátili jsme se tedy přes Smoldzinski Las k pobřeží a šli se podívat na duny. Cesta vedla hlubokým pískem, takže jsme museli pěšky.

Slunce bylo nízko nad obzorem a nám ještě pořád zbývalo přes 20 km do Leby. Marně jsme se pokoušeli najít červenou stezku vedoucí po pobřeží. Až když jsme se zeptali v místní hospůdce, zjistili jsme, že je to cesta pískem. Při pohledu na naše nabalená kola nám hostinský poradil jet po asfaltkách, je to prý jen 70 km:-). Pokusili jsme se ještě vyžebrat nocleh na zahradě hospody, ale bohužel byli jsme v národním parku. Nabrali jsme tedy ještě vodu a jeli hledat spaní ve křoví. Asi po 5ti km nás potěšila cedulka kempu na zahradě rodinného domku.

kemp: 7 Zl/os

 

Středa 7. 7.

Trasa:
  Czolpino – Izbica – Leba – Ulina
62 km, 4:35, (10h)

Dopoledne jsme jeli přes skanzen ve vesničce Kluki. Zastavili jsme se ještě na rozhledně na duny a na jezírko. Dodnes nechápeme, proč chtěl po nás pan výběrčí 10Zl, když na cedulce bylo vstupné pro studenty 1Zl. Dali jsme mu 4 a šli se podívat na vyhlídku. Pak jsme se vydali po žluté turistické značce. Od Leby nás dělilo 22 km. Cesta byla lesního charakteru s vyjetými koly od traktoru. Vzhledem k tomu, že každý den pršelo, o bláto nebyla nouze. Naše jízda byla spíš jízdou zručnosti, hlavně neuvíznout v blátě.

Po několika kilometrech jsme byli vděční i za panelku vedoucí zase po červené cyklostezce. Rozjeli jsme se po ní a vůbec si nevšimli, že nás zase svedla na jih. Když jsme se dostali na normální asfaltovou cestu, měli jsme to do Leby 29 km, takže jsme zvolili opět zkratku po cyklo. Po panelech, hlíně a písku jsme nakonec asi po 40 km jízdy dorazili do naší vysněné Leby. Bylo asi 5 hodin odpoledne, krásně svítilo sluníčko a my se konečně okoupali v moři. Ve městě jsme ještě vyměnili nějaké peníze jeli hledat necleh do vytipovaných pustin. U vesničky Dymnica jsme našli překrásné místo v houští. Naše radost však netrvala dlouho, les byl doslova zamořený klíšťaty. Po půl hodině obírání jsme sedli na kola a vrátili se do vesnice Ulina, kde byl kemp na zahradě. Začalo se stmívat, postavili jsme stany, dali si teplou sprchu a dlouho do noci na sebe svítili čelovkama a hledali klíšťata.

kemp: 6Zl/os

 

Čtvrtek 8. 7.

Trasa:
  Ulina – Lublatowo – Bialogora – Debki – Karwia – Jastrebia Gora
67 km, 5h, (9h)

Už jsme si na bloudění zvykli, takže nás ani dnešní dopoledne nemohlo překvapit. Ale když ručička kompasu docela dlouhou dobu mířila na západ, otočili jsme se o 180st. a s kompasem v ruce jsme jeli jakoukoliv lesní pěšinkou vedoucí na východ. V Osetniku jsme asi půl hodiny hledali cyklostezku, kterou jsme měli v mapě. Nakonec jsme to vzdali a zeptali se místních (samozřejmě, že tam byla, ale na stromech nenakreslili jedinou značku).

Byla to požární cesta vedoucí borovým lesíkem až do Lublatova. Tam jsme se okoupali v moři a jeli dál na Bialogoru. Jenže chybička se vloudila a cesta nakreslená v mapě ve skutečnosti neexistovala a my jeli úplně po jiné, čímž jsme se dostali na pobřeží. Tam jsme se rozhodli vyzkoušet jízdu po mokrém písku, jak nám tehdy radil hostinský. Opravdu to šlo. Za celý týden jsme se nenadřeli jak jako ty dva kilometry:-) S mokrýma botama i ponožkama jsme raději zvolili cestu vnitrozemím. Kolem deváté večer jsme dorazili do Jastrebie Góry. Ale kempy tu byly docela drahé, takže jsme zamíříli na Mieroszyno. U cesty nás vítala cedule: „droga rowerowa“ – cyklostezka. Při pohledu na ni jsme dostali hysterický záchvat smíchu, neboť jsme tušili, co nás čeká. A nebyli jsme daleko od pravdy, po 2 km jsme zůstali zahrabaní v písku. Otočili jsme to zpět a jeli po asfaltce. Začalo se stmívat a nám se podařilo na konci Jastrebie Góry najít levný kemp na zahradě.

kemp: 5Zl/os + 2,50 za teplou sprchu.

 

Pátek 9. 7.

Trasa:
  Jastrebia Góra
0 km

Ráno nás vzbudilo sluníčko. S optimistickou náladou jsme si udělali venku na lavičce snídani, ale ani jsme ji nestihli dojíst a začalo pršet. Kolem poledne nás přepadl hlad, tak jsme zašli nakoupit nějaké dobroty a začali vařit oběd. Paní domácí byla tak hodná a nabídla nám, abychom si uvařili v chatce, kterou jsme den předtím odmítli s tím že 12 Zl/os je pro nás moc. Oběd se protáhl do večera. Mezitím jsme si zahráli karty, kostky, udělali večeři a pak jsme vyrazili do města a k moři.

 

Sobota 10. 7.

Trasa:
  Jastrebia Góra – Puck - ??? – Gdyna – Sopot – Gdaňsk – Sobieszewo
101 km, 7h, (14h)

Gdaňsk.
Čekal nás docela dlouhý den, tak jsme vyrazili hned v 8 ráno. Náš kurz se stočil k jihu. Teď už nám nefoukalo příjemně do zad, ale měli jsme hodně silný bočák a chvilkama jsme byli rádi, že vůbec šlapem. Z metropolí Gdynie a Gdaňsku jsme měli trochu strach, ale vede jimi cyklostezka, takže se člověk nemá kam ztratit. I když občas nám zmizela. Od místních jsme odkoukali, že tam kde není cyklo, tam se jezdí pochodníku. V Gdaňsku nás chytnul déšť, takže jsme se zdrželi asi půl hodiny u podchodu k nádraží. Pak jsme si projeli historickou část města, která je opravdu nádherná. A pak nastal největší hlavolam, jak se z města vymotat. Povedlo se nám to docela elegantně, i když jsme museli jet několik km po chodníku podél dvouproudovky, na kterou jsme nemohli.

Začalo se stmívat a my doufali, že se brzy objeví nějaká vesnice s kempem. Naše další vytipovaná cesta v mapě se ukázala jako lichá, když se nám ostraha rafinérky snažila vysvětlit, že cesta končí branou do podniku. Tak jsme si najeli zbytečně dalších 5 km a vrátili se podle rady místních. Do Sobieszewa jsme dojeli až za úplné tmy. První kemp, na který jsme natrefili naštěstí nebyl drahý.

kemp: 7Zl, stan 4Zl.

 

Neděle 11. 7.

Trasa:
  Sobieszewo – Miloszewo – Jantar – Katy Rybackie – Krynica Morska
50km, 3:10, (6:30)

Po včerejšku jsme byli dost utahaní, tak jsme vyjeli až k poledni. Opět jsme neodolali cyklostezce. Vedla lesem plným borůvek a hřibů. Ty jsme sbírali dokonce i za jízdy. V kempu jsme si pak z nich udělali omáčku. Ve městě byly zrovna kolotoče, kterým se dalo jen s těží odolat.

kemp: 8Zl/os, 4Zl stan.

 

Pondělí 12. 7.

Trasa:
  Krynica Morska – Rybina – Kepki – Elblag
67 km, 3:45 (6h)

Další převozník.
Ráno jsme vyrazili raději co nejdříve, abychom stihli nějaký noční vlak domů. Před Elblagem nás 2x stihl déšť. Naštěstí jsme projížděli vesnicemi, kde jsme se vždycky schovali v autobusové budce. Na okraji Elblagu jsme zmokli ještě jednou. Schovali jsme se v průchodu mezi domy a strávili tam další hodinu. 19:08 jsme nasedli na vlak a jeli domů.

 

úterý 13. 7.

Trasa:
  Elblag -   Cieszyn - Třinec(  )

 
Fotky

Začátek cest...
Začátek cest...
První pohled ...
První pohled ...
"Výjimečně"...
"Výjimečně"...
To není naše...
To není naše...
Nedalo nám to...
Nedalo nám to...
Voda byla př...
Voda byla př...
Oběd uprostř...
Oběd uprostř...
Větrná elekt...
Větrná elekt...
Svačina na pl...
Svačina na pl...
Na koupání t...
Na koupání t...
Ale po kolena ...
Ale po kolena ...
Nocleh nedalek...
Nocleh nedalek...
V Ustce to pě...
V Ustce to pě...
Ustka.
Ustka.
Polední pauza...
Polední pauza...
Slowinski nár...
Slowinski nár...
Duny ve Slowin...
Duny ve Slowin...
Cestou k moři...
Cestou k moři...
Vítr rychle z...
Vítr rychle z...
Duny ve Slowin...
Duny ve Slowin...
Duny ve Slowin...
Duny ve Slowin...
Poslední náv...
Poslední náv...
...
...
...
...
Skanzen Kluki.
Skanzen Kluki.
Kluki - rozhle...
Kluki - rozhle...
Výhled na dun...
Výhled na dun...
Nekompromisní...
Nekompromisní...
Občas to šlo...
Občas to šlo...
Oběd ve Slowi...
Oběd ve Slowi...
Skvělá pís...
Skvělá pís...
Kemp na zahrad...
Kemp na zahrad...
Pobřežní j...
Pobřežní j...
Občas to špl...
Občas to špl...
Bez zátěže ...
Bez zátěže ...
Gdynia.
Gdynia.
Gdaňsk.
Gdaňsk.
Gdaňsk.
Gdaňsk.
Gdaňsk.
Gdaňsk.
Gdaňsk-námě...
Gdaňsk-námě...
Fontána na n...
Fontána na n...
Gdaňsk-námě...
Gdaňsk-námě...
Radnice.
Radnice.
Gdaňsk.
Gdaňsk.
V přístavu.
V přístavu.
Převozník p...
Převozník p...
Na trajektu.
Na trajektu.
Na trajektu.
Na trajektu.
Noční koloto...
Noční koloto...
To byl nášup...
To byl nášup...
Byli jsme rád...
Byli jsme rád...
Další převo...
Další převo...
Čekáme až p...
Čekáme až p...
Elblag.
Elblag.