Naše výlety
Solná komora '11

Trasa:

  1. den : Rožnov p.R. – Brno – Vídeň – Bruck am Mur – Liezen – Hallstatt
  2. den: Solný důl Hallstatt
  3. den: Ferrata - Laserer Alpin Klettersteig am Gosausee, výlet k Rudolfsturm
  4. den: Hallstatt – Bad Goisern – Hallstatt
  5. den: Orlí hnízdo
  6. den: Ferrata - Echernwand – Klettersteig im Hallstatt, výlet k vodopádu
  7. den : Hallstatt – Liezen – Bruck am Mur – Vídeň – Brno - Rožnov p.R.

  

Datum

23. 7. – 29. 7. 2011

 

Účastníci:

Jana, Tom a Radim, Milka a Honza, Lukáš a Verča, Běla a Bohouš

 

Deník

1. den : sobota 23. 7. 

Vyráželi jsme už ve 3 hodiny ráno v domnění, že Radim krásně celou cestu prospí. Radim ale krásně celou cestu nespal J. Až do Brna ho cesta relativně bavila. Tam jsme přijeli k Lukášovi a zredukovali věci a lidi ze třech aut do dvou. Po šesté hodině jsme všichni vyjeli směrem k rakouským hranicím.

Jelikož jsme cestou potřebovali dotankovat plyn zvolili jsme „jižní“ cestu přes Liezen.

Do Hallstattu jsem dorazili po 13h. Hned jak jsme se ubytovali, začalo pršet, takže výlet na kolo jsme museli zrušit.

A pršelo až do večera.

 

2. den : neděle 24. 7.

První budíček byl ve dvě hodiny ráno, kdy nám promoknul stan. Pršelo nepřetržitě. Hodili jsme přes něj plachtu a šli zase spát. Radim byl naprosto v pohodě, i déšť mu byl ukradený.

V sedm ráno byl další budíček, ten byl o něco drsnější. Hned nad kempem je kaple a ve chvíli, kdy začaly bít zvony, dostal Radim hysterický záchvat a my infarkt.

Bylo fajn, že jsme byli brzy ráno vzhůru, ale stejně pršelo, takže se nic nedalo dělat. Kolem poledne nás to přestalo bavit, tak jsme Radima předali našim do apartmánu a zašli jsme si do solné jeskyně.

Nejdřív jsme se vyvezli vláčkem nahoru. Využili jsme audio-průvodce, abychom se něco dozvěděli. Venkovních stanovišť bylo docela dost a v tom dešti nás to ani nebavilo, takže jsme zamířili k jeskyni. Tam jsme dostali slušivé oblečky a šli jsme do podzemí. Prohlídka trvala asi hodinu. Cestou bylo dvakrát zpestření formou dřevěné skluzavky, jinak to bylo v celku o ničom. J. Po tom, co jsme absolvovali polskou Wieliczku před dvěmi lety, byla tahle jeskyně nuda. Nakonec nás ven vyvezl vláček. Venku jsme se ještě zastavili na některých stanovištích, které jsme předtím vynechali a taky jsme zavítali Rudolfovy věže, kde je muzeum. Nakonec jsme jeli zase vláčkem a za vydatného deště došli do kempu.

Odpoledne jsme strávili všichni v apartmánu, protože kolem stanů bylo už takové bláto, že se tam nedalo chodit. Ve 20 hod konečně  přestalo pršet. 

 

3. den : pondělí 25. 7.

Budíček opět v 7hodin. Tentokrát nás počasí mile překvapilo. Slunce sice nesvítilo, zato po dešti ani památky. Celodenní výlet jsme nechtěli riskovat, tak jsme vyrazili kolem Hallstatsee. V Bad Goisern nás lákal průjezd tunely, ale nikdo nevěděl, kde to přesně je. Nakonec jsme v infocentru koupili podrobnou turitickou mapu. Pomalu se blížilo poledne a mě bylo jasné, že se k Radimovi do kempu nevrátíme včas. Tak jsme se rozdělili. Já s Tomem jela zpět a ostatní se vydali k tunelům.

Zpět přijeli asi o tři hodiny později než my a vypadali hodně zničeně. Po tom, co několikrát ztratili cestu se vydali i s kolama po hodně náročné turistické trase.

Večer jsme se sešli všichni v apartmánu a  pořádně to zapili.

 

4. den : úterý 26. 7.

Po snídani jsme hned vyrazili na výlet. Autem jsme se hodili k jezeru Gosaussee a dali si cvičnou ferratu nad jezerem. Výhledy byly parádní. Nakonec jsme zvládli i vzdušnou cestu po laně. Na to, že tahle ferrata měla být jen rozcvička, jsme byli pěkně vyklepaní. Zajeli jsme se posilnit na oběd do kempu a odpoledne ještě vyrazili na kola. Cestou na Salzberg nás čekal 7mi kilometrový výšlap, pak dolů směrem k solnému dolu a od Rudolfsturm serpentinami až do kempu.

 

5. den : středa 27. 7.

Na dnešek jako na jediný den z celého týdne byla předpověď počasí slunečno a 23st. Naplánovali jsme si tedy výlet na Orlí hnízdo, které bylo cca 80km od Hallstattu. Když jsme dorazili na parkoviště, dozvěděli jsme se v informačním centru, že cesta nahoru trvá 2,5h. Z internetu jsme měli zjištěné, že bychom se měli nahoru dostat za 1,5h. Tuhle variantu nám ale v infocentru vyvrátili. (Bohužel mylně, viz praktické rady).Tím pádem bychom se nestihli vrátit včas do kempu, takže jsme se rozdělili na pěší a „turisty“ (s Tomem jsme cestu absolvovali autobusem za 15,50Eur). I když byly nahoře nádherné výhledy, chyběl nám ten správný pocit z dobytí vrcholu vlastními silami.

Po návratu do kempu, jsme sbalili Radima i naše a vyrazili ještě na pěší výlet s kočárkem kolem Gossausee. Počasí nám přálo a sluníčko svítilo až do večera.

 

6. den : čtvrtek 28. 7.

Dnes jsme si dali opravdovou lahůdku. Ferratu přímo u Hallstattu. Jedna Češka, kterou jsme potkali předevčírem nám ji doporučila jako pohodovou cestu. Byla tak pohodová, že jsme si všichni šáhli pořádně na dno a už nikdy nic podobného nechceme zažít.

Kolem poledne jsme byli v kempu. Běla s Bohoušem balili a chystali se na noční jízdu domů.

My jsme si ještě k večeru zajeli k vodopádu. Cestou ale začalo pršet. Udělali jsme jen pár fotek a uháněli zpět do kempu. V jedné zatáčce jsem dostala smyk a spadla tak nešikovně, že mě do kempu musel odvézt jeden dědula autem. Do večera jsem na nohu ani nedošlápla.

 

7. den : pátek 29. 7.

Ráno jsme balili věci. Apartmán musel být vyklizený do 10 hod. Pak jsme sbalili stany a v poledne vyrazili na cestu domů. V Brně jsme se ještě zastavili v úrazové nemocnici, aby mi potvrdili, že to není zlomené. Radim už toho měl plné kecky, ale držel se statečně. Domu jsme dojeli až kolem 22 hod.

 

Náklady v Kč/2os (Kurz 1EUR = 25Kč)

 Cesta autem  1800,-   (1200km)
 Dálniční známka Rakousko  200,-   
 Kemp (6 noci)  3450,-  Kemp
 Vstup do solného dolu  775,-  Vstupné
 Autobus k Orlímu hnízdu  775,-   
 Benzín na výlety  375,-   
 Jídlo  1200,-   +konzervy z domu
 Celkem  9000,-   

Fotky